BSDestek ®

HERKES BİRGÜN ŞARKIMIZI DİNLEYECEK ®


  Varsayılan Windows Vista Hakkında

  Paylaş
  Dj Muaz
  Dj Muaz
  Seçkin Üyemiz


  Erkek Mesaj Sayısı : 71
  Yaş : 25
  Nerden : Kocaeli
  Hobiler : Müzik Bilgisayar İnternet
  Meslek : Öğrenci
  Takım :
  Adınız : Dj Muaz
  BS Puanınız :
  0 / 1000 / 100

  </fieldset></b>Mesaj : Dj Mic Check
  Personalized field :
  Kayıt tarihi : 03/08/08

  default Varsayılan Windows Vista Hakkında

  Mesaj tarafından Dj Muaz Bir Salı 5 Ağus. 2008 - 22:18

  Varsayılan Windows Vista Hakkında

  Windows Vista Uyumlu ve Premium Sürümüne Hazır Bilgisayarlar

  Size en uygun Windows Vista sürümü için bir Windows Vista Uyumlu veya Premium Sürümüne Hazır Bilgisayar seçin.

  Windows XP tabanlı bir bilgisayar satın almayı düşünüyor, ancak Windows Vista'yı da çalıştırabileceğinden emin olmak mı istiyorsunuz? Beklemenize hiç gerek yok. Windows Vista Uyumlu veya Premium Sürümüne Hazır Bilgisayar etiketli yeni bir bilgisayar satın aldığınızda, bugün Windows XP tarafından sunulan tüm avantajlardan yararlanmaya başlayabilir ve ileride Windows Vista sürümlerinden birine yükseltebilirsiniz.

  Windows Vista Uyumlu Bilgisayar nedir?

  Windows Vista Uyumlu Bilgisayar logosu taşıyan yeni bilgisayarlar Windows Vista çalıştırabilir. Windows Vista'nın tüm sürümleri bilgileri düzenleme ve bulma, güvenlik ve güvenilirlik gibi alanlarda yenilikler gibi temel deneyimler sunar. Tüm Windows Vista Uyumlu Bilgisayarlar en azından bu temel deneyimleri sağlar. Windows Vista'nın Premium sürümlerinde bulunan bazı özellikler—örneğin yeni Windows Aero kullanıcı deneyimi—gelişmiş donanım özellikleri veya ek donanım gerektirebilir.

  Windows Vista Uyumlu Bilgisayar en az şu özelliklere sahiptir:
  Modern bir işlemci (en az 800MHz).
  512 MB sistem belleği.
  DirectX 9 uyumlu bir grafik işlemci.
  Windows Vista Premium Sürümüne Hazır Bilgisayarlar

  Windows Aero kullanıcı deneyimini de içeren daha iyi bir Windows Vista deneyimi için, Premium Sürümüne Hazır olarak nitelendirilen bir Uyumlu Bilgisayar isteyin veya aşağıda açıklanan Premium Sürümüne Hazır gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayar seçin. Canlı TV yayınlarını izleme ve kaydetme özelliği gibi Windows Vista'nın belirli Premium sürümlerinde bulunan özellikler için ek donanım gerekebilir.

  Windows Vista Premium Sürümüne Hazır Bilgisayar en az şu özelliklere sahiptir:
  1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci.
  1 GB sistem belleği.
  Windows Aero çalıştıran bir grafik işlemci.
  128 MB grafik belleği.
  40 GB sabit disk kapasitesi ve 15 GB boş alan.
  DVD-ROM Sürücü.
  Ses çıkışı özelliği.
  Internet'e erişim özelliği.
  Windows Vista deneyimi bir bilgisayardan diğerine farklılık gösterebilir mi?

  Windows Vista, yüklendiği donanımın özelliklerinden yararlanacak biçimde uyarlanabilen bir kullanıcı deneyiminin sunulduğu ilk Windows işletim sistemidir.

  Tüm Windows Vista Uyumlu Bilgisayarlar, en azından Windows Vista'nın temel deneyimlerini çalıştırabilir.

  Tüm Windows Vista Premium Sürümüne Hazır Bilgisayarlar, yeni Windows Aero kullanıcı deneyimiyle birlikte çok daha iyi bir Windows Vista deneyimi sunar.

  Windows Vista Uyumlu Bilgisayar satın alırsam Windows Vista'ya ücretsiz olarak yükseltebilir miyim?

  Hayır. Windows Vista Uyumlu veya Premium Sürümüne Hazır Bilgisayar, bilgisayarın Windows XP'den yükseltmeye hazır olduğu anlamına gelir. Windows Vista Uyumlu veya Premium Sürümüne Hazır Bilgisayarınıza yüklemek istediğiniz Windows Vista sürümünü ayrıca satın almalısınız.

  Windows Vista Donanım Gereksinimleri

  Microsoft, Windows Vista için gerekecek minimum donanım gereksinimlerini açıkladı. Microsoft'un verdiği bilgilere göre, Windows Vista çalıştırabilecek bir PC'de en azından:
  En az 800MHz'lik güncel bir işlemci.
  512 MB sistem belleği.
  15GB boş disk alanı
  DirectX 9 destekli ekran kartı.
  Bulunması gerekiyor. Yalnız önemle belirtmek gerek ki bunlar işletim sistemini sadece çalıştıracak özellikler, sistemin yeni ve gelişmiş arayüzü ve diğer bir çok ek özelliği bu minimum konfigürasyonda çalışmayacak.

  Eğer Vista ile gelen tüm özelliklere, tüm görsel öğelere sahip olmak istiyorsanız çok daha ciddi donanım gereksinimleriyle karşı karşıyasınız:
  En az 1 GHz hızında güncel bir işlemci
  1 GB sistem belleği
  Windows Aero destekleyen bir grafik işlemcisi (anakarta dahili işlemcilerin çoğu desteklenmiyor)
  128 MB grafik belleği.
  En az 40GB sabit disk ve 15GB boş alan.
  DVD-ROM sürücü.
  Ses kartı.
  Internet erişimi.
  Eğer 1600x1200'den daha yüksek bir çözünürlük kullanacaksanız ekran kartı belleğinizin 256MB olması gerekiyor. Pixel Shader 2.0 desteği kesinlikle şart olarak belirtilmekte.  Bilgisayarınız Windows Vista İle Uyumlu mu?

  Microsoft'un bir sonraki nesil işletim sistemi olan Vista'nın çıkışına az bir süre kala, yeni işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu en düşük ve önerilen sistem konfigirasyonları belli olmuş durumda. Microsoft, Windows Vista'nın kurulup çalıştırılabileceği bilgisayarlar için Windows Vista Capable ve Premium Ready PC olmak üzere 2 farklı sınıflandırma yapıyor.

  Şimdiden bir çok üreticinin bilgisayarlarında yer vermeye başladığı logolar, satılan ürünün Windows Vista için yeterlilik durumunun basit bir şekilde anlaşılabilmesine yardımcı oluyorlar. Microsoft, Windows Vista Capable logosu taşıyan PC'lerin, Vista'yı çalıştırabileceklerini fakat Aero gibi yüksek sistem kaynağına ihtiyaç duyan görsel öğelerden yoksun olacaklarını belirtiyor. Windows Vista ile gelecek olan 3B arayüz Aero gibi yüksek kaynak gereksinimi olan özellikler için Windows Vista Premium Ready logolu bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

  Windows Vista Capable logosu taşıyan bilgisayarların en düşük 800MHz işlemci, 512MB RAM, DX9.0 ve WDDM sürücülerini destekleyen ekran kartı, 20GB sabit diske ve bir CD-ROM'a sahip olması gerekiyor. Vista Premium Ready logosu içinse bir bilgisayarın, 1GHz işlemci, 1GB RAM, Aero 3B arayüz için SM2.0 ve 32bit pixel hesaplama kabiliyeti bulunan 128MB bellekli ekran kartı, 40GB sabit disk ve DVD-ROM'a ihtiyacı bulunuyor.

  Windows Vista Capable PC'ler ile Vista Premium Read PC'ler arasında en önemli fark, ekran kartları olarak görünüyor. Daha öncesinde DX10 ile uyumlu ve uyumsuz olarak ayrılacağı söylenen PC'ler bu sistemde, ekran kartı DX9.0'a donanımsal destek verenler ve vermeyenler olarak ayrılmış durumdalar. Bir diğer konu ise Vista Premium Ready bilgisayarların HDCP uyumlulukları hakkında herhangi bir şart bulunmaması. Bilindiği gibi HD-DVD ve Blu-ray medyalara kayıt edilecek HD filmler, HDCP uyumlu ekran kartı ve monitöre ihtiyaç duymaktalar.

  Microsoft'un 2. BETA sürümünü ücretsiz olarak downloada sunduğu Windows Vista, yeni nesil donanımlara destek vermesi, arttırılmış güvenliği, kolay kullanıma ve yüksek görselliğe odaklanmış arayüzü ile şu ana kadar sunulan en yüksek PC kullanım deneyimini yaşatmaya hazırlanıyor. Yeni işletim sisteminin çalışabilmesi için gerekli olan en düşük donanımsal özellikler oldukça mütavazı görünüyor olsalarda Vista'nın bütün taşıdığı yeni özelliklerle, tam performanslı çalışabilmesi için en az 2GHz işlemcili ve 2GB ve üzeri belleğe sahip bir makinaya ihtiyaç duyacağını tahmin etmek zor değil. Zira Vista için açıklanan giriş seviyesi sistem özelliklerinde Windows XP'nin bile tam randımanlı
  çalışabileceği söylenemez

   Similar topics

   -

   Forum Saati Perş. 24 Ocak 2019 - 1:47